realitný trh

Ako ovplyvnili zmeny na hypotekárnom trhu predaj nehnuteľností?

Zmeny na hypotekárnom trhu v júly 2018 mali zabrániť neúmernému zadlžovaniu sa obyvateľstva. Ako sekundárnym dôsledkom malo byť spomalenie rastu cien nehnuteľností.

Po novom dostanú záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti úver v maximálnej výške 80% z hodnoty nehnuteľnosti. Zvyšnú časť musia uhradiť z vlastných zdrojov. Z toho vyplýva, že kúpa vlastnej nehnuteľnosti sa pre mnohých stáva komplikovanou, pre niektorých nereálnou.

Tým, že sa počet záujemcov o kúpu touto reguláciou zníži, je možné, že dôjde k poklesu cien nehnuteľností a teda opäť budú mať príležitosť na kúpu tí, ktorí v súčasnosti nevyhovujú požadovaným kritériám.

Sekundárny dôsledok spomaľovanie rastu cien nehnuteľností sa zatiaľ neprejavuje, kvôli stále vysokému dopytu, čo súvisí so stále dobrou ekonomickou kondíciou obyvateľstva.

Nová situácia na hypotekárnom trhu výrazne mení podmienky predaja realít. Kým v minulosti bolo možné úver navýšiť a okrem financovania kúpy nehnuteľnosti bolo možné zaplatiť rekonštrukciu(alebo zariadenie domácnosti), dnes už to nieje možné.

Kupujúci budú musieť siahnuť na úspory, alebo si vziať ďalší úver(možno nevýhodný). Z toho vyplýva, že kupujúci budú uprednostňovať zrekonštruované nehnuteľnosti alebo nehnuteľnosti so zariadením.

Odzvonilo nehnuteľnostiam v „pôvodnom stave“?

Určite nie. Ak budeme predpokladať, že záujem trhu sa presmeruje na zrekonštruované nehnuteľnosti, tak pri nehnuteľnostiach v pôvodnom stave môže dôjsť k poklesu cien. Tie sa môžu stať zaujímavou investičnou príležitosťou.

Predávajúci pokiaľ budú chcieť dosiahnuť maximálny zisk, budú nútení do nehnuteľnosti pred predajom investovať. Nie každý si to môže dovoliť a tak opäť môžu z tejto situácie ťažiť investori, ktorí budú pripravení.

 

/MH/

 

Značka